Banyon Bay Gathering Table
Counter-height gathering table with a white oak veneer top in Desert Oak and brushed-brass metal legs, ideal for casual dining or kitchen islands.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Banyon Bay Gathering Table brings together modern style and rustic charm. Featuring a rectangular design with a white oak veneer top and metal legs in a brushed brass finish, this table is perfect for casual dining or kitchen islands. The wire-brushed Desert Oak finish highlights the natural beauty of the wood, while the counter height makes it ideal for both dining and entertaining.
Product Details
| Rectangle shapeStainless steel legs in a soft Brushed Brass finishCounter heightFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing. Stainless steel legs feature a soft Brushed Brass finish.Distressed Finished: Wire-brushing and c | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 11.50 |
| Carton Length | 39.00 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 68.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids, Oak Veneers and Metal |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 84 |
| Image Role Data | {“6081_75206_82_detail1”:[“Detail Image 1″],”6081_75206_82_75350_82_room1”:[“Room Image 1″],”6081_75206_82_75350_82_room2”:[“Room Image 2″],”6081_75206_82_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 64 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Complete The Look
Banyon Bay Two Drawer Nightstand
Banyon Bay King Panel Bed
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Upholstered Rails
Banyon Bay California King Upholstered Bed
Banyon Bay Rectangle Cocktail Table
Banyon Bay Bench
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Banyon Bay Queen Upholstered Bed
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Banyon Bay Counter Stool
Banyon Bay King Upholstered Bed
Banyon Bay California King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Amelia TABLES 50619/25+90564/20
Amelia TABLES 52906/69+90233/P2
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Plymouth Gray Rectangular Dining Table
Curata Pub Table
Amelia TABLES 52606/69+94802/S6
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Waterfall Black Rectangular Dining Table
Athens Round Dining Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Banyon Bay Gathering Table
"*" indicates required fields