Banyon Bay Seven Drawer Dresser
Seven-drawer dresser in light Desert Oak over white oak solids and veneers with wire-brushing and cerusing. Features a jewelry tray and two cedar-lined drawers with brushed brass bar hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Banyon Bay Seven Drawer Dresser offers both beauty and storage. Made with white oak solids and oak veneers, it is finished in a light Desert Oak with wire-brushing and cerusing for enhanced texture. The stainless steel custom bar hardware in a soft Brushed Brass finish adds a modern touch. With seven drawers, including a jewelry tray and two cedar-lined drawers, this dresser provides generous storage and a practical solution for organizing your bedroom essentials. Its modestly scaled design makes it a perfect fit for a contemporary bedroom, effortlessly combining natural textures with precise geometry.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersJewelry trayOak veneer drawer bottoms on top five drawersBottom two drawers are cedar-linedFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingHardware: Stainless steel custom bar hardware features a soft Brushed Brass | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 17.25W x 13.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 29.375W x 13.5D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 174.00 |
| Carton Width | 66.25 |
| Clearance | 6.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 60 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 165 |
| Image Role Data | {“6081_90002_82_room”:[“Room Image 1″],”6081_90866_82_90116_82_90002_82_room”:[“Room Image 2″],”6081_90002_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_90002_82_silo1″:[“Silo Image 2”, |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Complete The Look
Banyon Bay Rectangle Cocktail Table
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Headboard
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Upholstered Rails
Bedroom Banyon Bay 6/0 Panel Rails
Bedroom Banyon Bay 5/0 Upholstered Footboard
Banyon Bay California King Upholstered Bed
Banyon Bay Bench
Banyon Bay Queen Panel Bed
Banyon Bay Counter Stool
Bedroom Banyon Bay 6/0 Panel Rails
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Ludwig Brown Dresser
Leesburg Bureau
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Leesburg Dresser
Waterfall Black Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Plymouth Gray Dresser
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Banyon Bay Seven Drawer Dresser
"*" indicates required fields