Banyon Bay Upholstered Host Chair
Fully upholstered host chair with a barrel back and sloped arms in Levi Oyster fabric, set off by a Desert Oak finish. Supportive, elegant seating for the head of the table.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Banyon Bay Upholstered Host Chair is a stylish and comfortable addition to any dining room. Fully upholstered with a barrel-shaped back and sloped arms, this chair is both supportive and elegant. The Desert Oak finish adds a rustic touch, while the Levi Oyster fabric gives it a soft, modern look. Perfect for the head of the dining table or as accent seating in a living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 97% Polyester, 3% Linen |
|---|---|
| Arm Height | 19.5 |
| Carton Height | 57.25 |
| Carton Length | 27.75 |
| Carton Weight | 17.50 |
| Carton Width | 26.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 24.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Levi Oyster; Fabric Contents: 97% Polyester, 3% Linen |
| Height | 33.00 |
| Material Description | White Oak Solids and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-LEVI-OYSTER-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19.75 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.25 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 14.5 |
| Image Role Data | {“6081_75200_410_500_900_82_room”:[“Room Image 1″],”6081_75200_82_75500_82_75900_82_room”:[“Room Image 2″],”6081_75500_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_75500_82_back_silo”: |
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 24.25 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Complete The Look
Banyon Bay California King Panel Bed
Banyon Bay Five Drawer Dresser
Banyon Bay California King Upholstered Bed
Banyon Bay Two Drawer Nightstand
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Headboard
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Base
Banyon Bay Three Drawer Nightstand
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Footboard
Banyon Bay Buffet
Banyon Bay Gathering Table
Banyon Bay Queen Panel Bed
Banyon Bay Accent Table
Items We Think You Will Love..
Architect CHAIRS 30263B/5187
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2543
Tori CHAIRS 30144B/5287
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Washington CHAIRS 30303-WE/1B24DAF4
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Payton CHAIRS 30103/24BP
Owen CHAIRS 30154/52CB
Millwork Off-White Pair of Counter Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Banyon Bay Upholstered Host Chair
"*" indicates required fields