Banyon Bay Buffet
Buffet with four doors, adjustable shelves, three drawers and a silverware tray, topped with Egyptian marble. Brushed brass hardware and a Desert Oak finish deliver a refined, modern sideboard.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Banyon Bay Buffet combines ample storage with modern design. Featuring four doors with adjustable shelves behind each pair, three drawers, and a silverware tray, this buffet provides plenty of space for dining essentials. The Egyptian marble top adds a touch of luxury, while the brushed brass hardware and Desert Oak finish create a cohesive, contemporary look. This piece is ideal for dining rooms looking for both function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with one adjustable shelf behind each pair of doorsThree drawersSilverware tray includedEgyptian marble topFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing. The Honed Egyptian marble top showcases a parchment tone wi | Yes |
|---|---|
| Finish | The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusing. The Honed Egyptian marble top showcases a parchment tone with a natural blend of neutral and organic hues for a unique, e |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 31.25W x 16D x 9H |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood, veneer |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 174.00 |
| Carton Width | 66.75 |
| Center Drawer Dimensions | 29.5W x 13.5D x 2.375H |
| Center Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Clearance | 8.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 60 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 36.25 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 31.25W x 16D x 9H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 13.625W x 13.5D x 2.375H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Top Material 1 | Marble |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 31.25W x 16D x 1.25TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Weight | 165 |
| Image Role Data | {“6081_75900_82_detail”:[“Detail Image 1″],”6081_75200_410_500_900_82_room”:[“Room Image 1″],”6081_75200_82_75500_82_75900_82_room”:[“Room Image 2″],”6081_75900_82_room”:[“Room Image 3”],”608 |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Complete The Look
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Upholstered Rails
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Base
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Panel Rails
Banyon Bay Accent Table
Banyon Bay Queen Panel Bed
Banyon Bay Upholstered Side Chair
Banyon Bay Round Dining Table with One 18-inch Leaf
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Footboard
Banyon Bay Bench
Bedroom Banyon Bay 5/0-6/6 Panel Rails
Items We Think You Will Love..
Americana Four-Door Buffet
Lawson Server
Curata Buffet/Credenza
Rhapsody 96” Credenza
Americana Server
Americana Display Cabinet
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Waterfall Black Buffet
Farmhouse Server
Normandy Buffet
Americana Pie Chest
Athens Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Banyon Bay Buffet
"*" indicates required fields