Charleston Bench
Traditional bench crafted of wood, fabric and cane with a blue finish, offering stationary seating in a beige color family.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A fresh take on vintage design, the charming Charleston Bench is crafted of wood and accented by cane on the back and inside and outside arms. Featuring intricately-shaped legs, the piece is finished in Haint Blue, a soft color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors in the American South, dating back more than 200 years from the Gullah folklore that held the color kept “haints” or spirits from entering homes and dwellings. The cushion is upholstered in the Oyster performance fabric for stain resistance and cleanability.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seat cushionPerformance fabricTack in floor glideCane back and inside and outside armsFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
| Arm Height | 25.25 |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 27.75 |
| Carton Weight | 80.52 |
| Carton Width | 57.25 |
| Depth | 24.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 35.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood, Fabric and Cane |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Cushion Thickness | 3 |
| Seat Depth | 18 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 50.375 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Width | 54.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blues |
| Weight | 43.12 |
| Image Role Data | {“6750_50004_40_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_50002_44_50004_40_room”:[“Room Image 1″],”6750_50002_44_50004_40_room2”:[“Room Image 2″],”6750_75906_00_50004_40_75410_40_room”:[“Room Image 3 |
| Weight | 43.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 54.25 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Blanket Chest
Bedroom Charleston 6/6 Rails
Charleston Six-Drawer Dresser
Charleston Entertainment Console
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston One-Drawer End Table
Charleston Nightstand
Charleston Two-Drawer Nightstand
Charleston King Panel Bed
Living Room Charleston End Table
Casual Dining Charleston Two Door-Six Drawer Buffet
Items We Think You Will Love..
Architect CHAIRS 30263B/5187
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Millwork Off-White Pair of Counter Chairs
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Payton CHAIRS 30103/24BP
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Tori CHAIRS 30144/52CB
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Bench
"*" indicates required fields