Charleston Six-Drawer Dresser
Six-drawer dresser with bamboo-motif trim and self-closing guides in a White Heron finish. Removable felt liners (with jewelry tray) and cedar-lined bottom drawers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the cane accents of the classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Six-Drawer Dresser has bamboo-motif trim and six drawers with self-closing drawer guides. The wood chest is finished in White Heron, a softer interpretation of the classic Southern limestone white with a slightly brighter sheen, delivering an heirloom-quality finish. The top left drawer has a removable felt liner and jewelry tray, and the top right drawer has a removable felt liner. The drawer interiors are painted gray, and both bottom drawers are cedar lined. Accented by antique pewter-colored decorative bail pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawers with self-closing drawer guidesTop left drawer has a removable felt liner and jewelry trayTop right drawer has a removable felt linerBoth bottom drawers are cedar-linedDrawer interior is painted grayBamboo designed accentsFinish: White Heron: | Yes |
|---|---|
| Finish | White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers the essence of family treasures passed throug |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 43.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 286.00 |
| Carton Width | 68.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.375W x 13.5D x 7.75H |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 38.50 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Material Description | Wood and Resin |
| Number of Drawers | 6 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 63.00 |
| Weight | 250.36 |
| Image Role Data | {“6750_90101_005_06_room”:[“Room Image 1″],”6750_90101_06_sillo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_90101_06_straight_sillo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_90101_06_top”:[“T |
| Weight | 250.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Queen Sleigh Bed
Bedroom Charleston 5/0 Headboard
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Three-Drawer Nightstand
Living Room Charleston End Table
Charleston Entertainment Console
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Headboard
Charleston Console Table
Bedroom Charleston 6/0 Rails
Charleston Console Table
Bedroom Charleston 5/0-6/6 Rails
Items We Think You Will Love..
Americana Dresser
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Tynecastle Dresser
Bellevue Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Waterfall Black Dresser
Sanctuary Dresser
Affinity Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Americana Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Six-Drawer Dresser
"*" indicates required fields