Charleston Five-Drawer Server
Traditional five-drawer server with cherry veneers and a solid-wood edge top in a black finish. Features 5 drawers and 1 shelf for dining storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This heirloom-quality server honors the sophisticated beauty and drama of the Federal and Georgian design periods. Crafted of Cherry Veneers with a Solid-Wood Edge top, it is finished in the vibrant Black Cherry patina with subtle distressing. Designer accents include fretwork on the edges, scroll brackets below the center drawer, six turned, carved legs and decorative ring pulls and carved round knob hardware in an antique bronze color. There are five self-closing drawers, each with cherry finish on the drawer interiors. The left and right top drawers have removable felt liners and the center drawer has a removable felt-lined silverware tray. Shaped bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five self-closing drawersCherry color on drawer interiorsLeft and right top drawers have removable felt linersCenter drawer has a removable felt lined silverware trayFretwork accents on edgesScroll bracket accents below center drawerSix turned, carved leg | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom nature of |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 12.5D x 3.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 212.08 |
| Carton Width | 79.25 |
| Center Drawer Dimensions | 26.875W x 12.875D x 3.25H |
| Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 38.25 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP |
| Shelf Opening | 72W x 17D x 24.375H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 181.28 |
| Image Role Data | {“6750_75907_97_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_75203_00_300_310_907_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75203_00_610_85_907_97_room”:[“Room Image 2″],”6750_75907_97_room”:[“Room Image 3”],”6750 |
| Weight | 181.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Bed Bench
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Footboard
Charleston Two-Drawer Nightstand
Charleston Blanket Chest
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Five-Drawer Chest
Bedroom Charleston 6/0 Rails
Charleston Cal King Panel Bed
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Bedroom Charleston 6/6 Rails
Items We Think You Will Love..
Americana Server
Americana Display Cabinet
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Farmhouse Server
Treasures Hutch – Oak
Americana Four-Door Buffet
Athens Buffet
Leesburg Buffet
Rhapsody Bunching Curio
Summerville Server
Chatelet Bunching Curio
Double Bridge Sideboard
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Five-Drawer Server
"*" indicates required fields