Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Traditional dining arm chair with a fabric-upholstered seat and dark wood finish, from the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Timeless, warm and inviting, the Charleston Arm Chair with an upholstered seat is the essence of gracious living. The chair has a wood splatback and fretwork design with a rolled claw arm and scalloped apron. The Maraschino Cherry finish uses natural grain Cherry veneers and showcases the dramatic cathedral pattern with the selective inclusion of naturally-occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and smooth sophisticated aesthetic. The seat is upholstered in a sand-colored fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWood splatback designTack in floor glideRolled claw armScalloped apronFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots t | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6750-75300-97 |
| Arm Height | 24.5 |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 28.82 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20.5 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Sand; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: SW (Clean with water-based cleaning agent) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 38.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAND-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP |
| Seat Cushion Thickness | 2.25 |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20.75 |
| Seat to Back Height | 19.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 18.04 |
| Image Role Data | {“6750_75200_00_75300_310_85_room”:[“Room Image 1″],”6750_75300_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75300_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6750_75300_8 |
| Weight | 18.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.5 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston California King Panel Bed
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Five-Drawer Server
Charleston Three-Drawer Nightstand
Living Room Charleston End Table
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Six-Drawer Dresser
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Footboard
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Two-Drawer Accent Table
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Owen CHAIRS 30154B/5287
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Washington CHAIRS 30303-WE/1B24DAF4
Payton CHAIRS 30103/24BP
Architect CHAIRS 30263B/5187
Tori CHAIRS 30124B/5287
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2543
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
"*" indicates required fields