Charleston Display Cabinet
Traditional display cabinet in cherry veneers with tempered glass and a black finish. Includes 2 shelves and 3 drawers for china and serveware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stately and stunning, the two-tone Charleston Display Cabinet is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and classic British and Dutch Colonial design. Intricately-carved botanical motif end posts and the tops and sides of the case are finished in the vibrant Black Cherry, while the interior and drawer fronts are finished in Maraschino Cherry using natural grain Cherry Veneers. There are handpainted leaf accents on the corners of the doors, decorative bar pulls and ring pulls in an antique bronze color. This functional piece has two full-length tempered glass doors, 3 self-closing drawers inside, two adjustable wood-framed glass shelves with plate grooves, one pullout work surface and two puck lights in the top with a 3-intensity touch switch located on the right-side back panel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two full length tempered glass doorsHandpainted accents on corners of the doorsThree self-closing drawers insideTwo adjustable wood framed glass shelves with plate groovesOne pullout work surfaceTwo puck lights in top with three-intensity touch wtich loca | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 40.875W x 14D x 11.25H |
| 2nd Row Shelf Opening | 40.875W x 14D x 11.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 86.00 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 393.80 |
| Carton Width | 52.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 31.25W x 9.75D x 6.25H |
| Glass Insert Dimensions | 38.5W x 10.5D |
| Height | 82.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Tempered Glass |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP HF-6750MARASCHINO-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.25 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 2 |
| Weight | 347.6 |
| Image Role Data | {“6750_75906_00_detail_1”:[“Detail Image 1″],”6750_75906_00_room”:[“Room Image 1″],”6750_75906_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75906_00_silo2″:[“Silo Image 2”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 347.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48.25 × 82.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Three Drawer Chest – Armoire Base
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Charleston Five-Drawer Server
Charleston Three-Drawer Nightstand
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Headboard
Charleston Entertainment Console
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Bedroom Charleston 6/6 Rails
Charleston Five-Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Alfresco Costa Display Cabinet
Americana Display Cabinet
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Waterfall Black Buffet
Lawson Server
Farmhouse Server
Plymouth Gray Buffet
Americana Four-Door Buffet
Americana Server
Chatelet Buffet
Chatelet Bunching Curio
Americana Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Display Cabinet
"*" indicates required fields