Charleston Two-Door Accent Chest
Handpainted two-door accent chest in maple veneers and resin with a green finish, offering traditional style and one shelf for storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Capturing the vintage charm of the coastal South, the Charleston Two-Door Accent Chest has two doors with soft-close hinges, decorative fretwork accents along the edges, and regionally-inspired handpainting and highlighting on the door fronts. Crafted of Maple Veneers, the cabinet is finished in Charleston Green, a weathered interpretation of the dark, almost black green that adorns the trim, shutters and doors across the historic district of Charleston. Loop pull hardware is in an antique pewter color. One adjustable shelf behind the doors.
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind doorsConcave shapeDecorative fretwork accents along edgesHandpainted door frontsFinish: Charleston Green: A weathered interpretation of the classic dark (almost black) g | Yes |
|---|---|
| Finish | Charleston Green: A weathered interpretation of the classic dark (almost black) green that adorns trim, shutters and doors across all the historic district of Charleston. Embellished with reg |
| Levelers | Yes |
| Base Panel Opening | 26.125W x 9.75D x 11.5H |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 18.50 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 36.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 9.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Maple Veneers with Resin and Handpainting |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 27.625W x 12D x 12H |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 27.625W x 12D x 1.5TH |
| Weight | 138.16 |
| Image Role Data | {“6750_50001_34_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_50001_34_room”:[“Room Image 1″],”6750_50001_34_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50001_34_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 138.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32.75 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Bedroom Charleston 6/0 Rails
Bedroom Charleston 5/0-6/6 Rails
Charleston Five-Drawer Chest
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Headboard
Living Room Charleston End Table
Charleston Upholstered Arm Chair
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston One-Drawer Accent Table
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Blanket Chest
Charleston Seven-Drawer Dresser
Charleston King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Melody White Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Unity Chest
Waterfall Black Accent Table
Triumph Accent Chest
Sylvie Accent Table
Amani Accent Table
Americana Bed Bench
Red Bombe Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Two-Door Accent Chest
"*" indicates required fields