Charleston Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand with bamboo-motif trim and self-closing guides in a White Heron finish. Gray-painted drawer interiors and antique pewter bail pulls add refined detail.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the cane accents of the classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Nightstand has bamboo-motif trim and three drawers with self-closing drawer guides. The wood nightstand is finished in White Heron, a softer interpretation of the classic Southern limestone white with a slightly brighter sheen, delivering an heirloom-quality finish. The drawer interiors are painted gray, and the exteriors have antique pewter-colored decorative bail pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawers with self-closing drawer guidesDrawer interior is painted grayBamboo designed accentsFinish: White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers th | Yes |
|---|---|
| Finish | White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers the essence of family treasures passed throug |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 141.24 |
| Carton Width | 36.00 |
| Clearance | 4.25 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 11.5D x 4.875H |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 31.75 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 120.12 |
| Image Role Data | {“6750_90117_06_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_90117_06_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_90117_06_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 120.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 31.75 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston King Sleigh Bed
Charleston Round Pedestal Dining Table with 1-20in Leaf
Charleston California King Panel Bed
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston Nine-Drawer Dresser
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Charleston Bench
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Footboard
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston One-Drawer Telephone Table
Charleston Nightstand
Charleston Cal King Sleigh Bed
Items We Think You Will Love..
Chatelet Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Bellevue Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Normandy Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Tynecastle Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Verona Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields