Charleston Demilune Accent Table
Traditional demilune accent table in maple veneers with a blue finish and one shelf for display or storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the English heritage and charm of the coastal South, the Charleston Demilune Accent Table is offered in a semi-circle demilune shape with one fixed shelf, carved accents and subtly highlighted finish trim. Crafted of Maple Veneers, the piece is finished in Haint Blue, a soft color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors brought to the American South more than 200 years ago from the Gullah folklore to keep “haints” or spirits from entering homes and dwellings.
Product Details
| Semi-circle demilune shapeOne fixed shelfCarved accentsFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 ye | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6750-50003-34 |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 37.25 |
| Clearance | 9.5 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24.875W x 10.25D x 17.875H |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 28.00 |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6750_50003_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50003_40_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_50003_40_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 28 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston One-Drawer End Table
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Cal King Panel Bed
Charleston One-Drawer Telephone Table
Bedroom Charleston 6/0 Rails
Charleston Seven-Drawer Dresser
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Headboard
Charleston Console Table
Items We Think You Will Love..
Amani Three-Drawer Accent Chest
Melody White Accent Table
Americana Bed Bench
Moment of Hope Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Triumph Accent Chest
Bubble Glass Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Parkland Falls Storage Trunk
Susan G. Komen Eternal Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Demilune Accent Table
"*" indicates required fields