Charleston Upholstered Arm Chair
Traditional dining arm chair with fabric upholstery and cane accents on a dark wood frame. Part of the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding character and charisma, the shapely Charleston Arm Chair is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design. Featuring a seat and back upholstered in the Chateau Linen fabric, the chair has bronze-colored nailhead trim along the seat, and welt trim along the top and sides. The entire outside back of the chair is covered in cane. The carved cabriole legs are finished in Maraschino Cherry, using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral patterns with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and a smooth, sophisticated aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered seat and backCane outside backTack in floor glideBronze nailhead trim along seat baseWelt trimFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of na | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Arm Height | 23.125 |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 41.80 |
| Carton Width | 30.25 |
| Depth | 28.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 19.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.5 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Fabric and Cane |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Seat Depth | 17 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 25 |
| Seat to Back Height | 22.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 26.75 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 27.94 |
| Image Role Data | {“6750_75207_600_610_85_room”:[“Room Image 1″],”6750_75600_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75600_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6750_75600_85_str |
| Weight | 27.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26.75 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston California King Panel Bed
Charleston Demilune Accent Table
Charleston Three-Drawer Nightstand
Living Room Charleston Side Table
Charleston Nightstand
Charleston Rectangle Leg Dining Table w-2-22in Leaves
Charleston One-Drawer End Table
Charleston King Sleigh Bed
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Bedroom Charleston 6/6 Rails
Items We Think You Will Love..
Tori CHAIRS 30144/52CB
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Tori CHAIRS 30144B/5287
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Owen CHAIRS 30154B/5287
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Architect CHAIRS 30263B/5187
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Upholstered Arm Chair
"*" indicates required fields