Corey Motion Chair With Swivel
Go ahead and kick your feet up and relax in the Corey swivel recliner! From it’s round shape to its plush back and pillow arm, you will be wrapped in comfort from head to toe.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 18″ (45.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 18″ (45.7 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing with sinuous wire, attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam w poly fiber cap, tight, non reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Optional upgrade | Frame coil, battery pack, power standard |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Fern Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Brett Chair
Allison Fabric Chair
Thornton Leather Chair
Bexley Leather Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
Dempsey Leather Chair
Ace Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!