Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautiful, traditional style is enhanced with modern features and ergonomics with the Beau fabric power reclining loveseat with power headrests. Striking nailhead trim and flange-edge stitching detail make a timeless design statement that looks equally at home in a modern farmhouse living room or rustic man cave. Soft, pad-over arms, contoured seats and extended footrests offer exceptional comfort for two, while Zero Gravity technology provides a feeling of weightlessness. Useful features such as charging ports and power headrests offer added convenience that will make Beau your favorite spot in the house.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Beau |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 349-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 38.958 |
| Carton Weight | 271.000 lb |
| Product Weight | 271 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 65 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Beau |
Complete The Look
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields