Calvin Cuppuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Power up and enjoy secretive perks with the Calvin power recliner. This piece features triple power and our Zero Gravity mechanism, allowing you to customize the recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a zero-gravity position for the ultimate comfort experience. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean, gray fabric. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage. Available exclusively at Raymour & Flanigan.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Calvin |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Included USB Charging Port(s), Zero-Gravity Reclining, 2-Cushion, Wireless Charging, and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 30.100 |
| Carton Weight | 261.000 lb |
| Product Weight | 261 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Calvin |
Complete The Look
Calvin Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Brett Loveseat With Nails
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Calvin Cuppuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields