Mustang Rust Leather Power Loveseat with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Infuse your living space with a touch of Western charm with the Mustang power reclining loveseat with power headrests. Inspired by the rugged elegance of cowboy boot designs, this loveseat features intricately stitched details along the arms that enhances its distinctive character. With power reclining and headrest support that adjusts independently, you can customize your relaxation experience. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system ensures enduring support and durability. Upholstered in rich, rust brown premium leather, this loveseat brings both style and comfort to your home, creating a warm and inviting atmosphere.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Mustang |
|---|---|
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 729-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 43.224 |
| Carton Weight | 239.000 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Mustang |
Complete The Look
Mustang Rust Leather Power Loveseat with Console with Power Headrest
Mustang Rust Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest
Mustang Rust Leather Power Sofa with Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mustang Rust Leather Power Loveseat with Power Headrest
"*" indicates required fields