4000-88 Rochelle Loveseat Glider
The upscale simplicity of the Rochelle collection is unsurpassed. Its petite scale, traditional skirt, and contrasting throw pillows make it just about perfect. This collection features a sofa, stationary and gliding loveseats, stationary and swivel gliding chairs, ottoman, and queen sleeper.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 57″ (144.8 cm) 57INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 44″ (111.8 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Glider base, integral part of frame |
| Pillows | 2 x 17” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rochelle Chair
Rochelle Sofa
4000-71 Rochelle Swivel Glider
Rochelle Loveseat
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!