Henry Caramel Leather Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your home and enjoy effortless relaxation on the Henry loveseat. Featuring luxurious leather upholstery, welt-trimmed arms and plush comfort, this loveseat is essential for any home. Each seat cushion is filled with CloudLux™, a hypoallergenic and luxuriously soft down-alternative material, and sits atop the durability and support of Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system. Designed for long-lasting comfort, this transitional style loveseat is sure to be your family’s favorite spot in the home.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 49.833 |
| Carton Weight | 165.000 lb |
| Product Weight | 165 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 66 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Complete The Look
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Ottoman
Items We Think You Will Love..
Brett Loveseat
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
David Pecan Leather Loveseat
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Henry Caramel Leather Loveseat
"*" indicates required fields