1k00-31 Helen Push Back Recliner
Furniture should stand the test of time. That’s why classic construction and quality materials is paramount to our Helen chair. This transitionally styled high leg recliner features a pub back, tapered wooden legs, and an optional antique bass nailhead trim. We offer an optional power upgrade. Like the look, but prefer leather? Take a look at Kora!
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 1.5”x1.5×6.5” wood taper (front), 1.5”x2”x3.75” wood taper (back), screw-in |
| Mech | Push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Helen Recliner With Nails
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!