Woodlawn Fabric Recliner
The Woodlawn recliner spotlights a beautifully curved Valencia-finished arm topped off with a soft upholstered arm cap. The comfort of the fully padded footrest, divided back cushions, and refined scaling make Woodlawn a great recliner for any setting. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Woodlawn |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 104 lb |
| Product Weight | 104 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Woodlawn |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Woodlawn Fabric Power Rocking Recliner
Woodlawn Fabric Power Recliner
Woodlawn Fabric Rocking Recliner
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!