Barefoot 5-Seat Sectional
125″ (317.5 cm) A refined piece inspired by Fabric design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Wrap yourself in cozy with the Barefoot 5-seat comfort sectional, covered in the Yakety Yak natural-colored plush super-soft fabric. Consisting of 3 corner/arm components and two armless components with a loose pillow at each arm, the generously-scaled L-shaped sectional measures 125 inches wide by 125 inches deep.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 0.00 |
| Carton Length | 0.00 |
| Carton Weight | 165.00 |
| Carton Width | 0.00 |
| Depth | 125.00 |
| Fabric 1 | Yakety Yak Natural; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 24.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 26 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 125.00 |
| Weight | 157 |
| Image Role Data | {“SS410_2PC_3PC_4PC_5PC_410_detail2”:[“Detail Image 1″],”SS410_5PC_OT_410_room”:[“Room Image 1″],”SS410_5PC_410_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS410_5PC_410_back_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 125 × 125 × 24.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Complete The Look
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Recliner and Power Headrest
Nicolla Stationary Sofa
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Headrest
Sophia Chair
Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
Savion Deux Sofa with Power Recliners and Power Headrests
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Nicolla Stationary Chair
Living Room Barefoot Armless
Charleston Tufted Sofa
Montgomery Sofa
Items We Think You Will Love..
Devon Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Davis Fabric Power Reclining Sectional
Thornton Leather Sectional
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Barefoot 5-Seat Sectional
"*" indicates required fields