Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
132″ (335.3 cm) SS Living Room Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests, crafted with attention to detail and elevated through Fabric design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Upholstered in Aries Beach performance fabric, the Savion Deux 5 Seat Sectional offers four power recliners and six power headrests, creating the ultimate seating experience. The fabric’s smooth texture is paired with dark wood accents, chesterfield tufting, and copper-toned nail trim for a blend of comfort and timeless appeal. The discreet power reclining function adds modern convenience without compromising style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Power recline at each end seat and two armless seatsPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchr | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Carton Height | 724.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 746.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Fabric 1 | Aries Beach (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-ARIES-BEACH-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-ARIES-BEACH-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 132.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 686 |
| Image Role Data | {“SS435_5PC4_414_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_5PC4_414_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS435_5PC4_414_back_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Open”],”SS435_5PC4_414_deta |
| Weight | 686 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 132 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Complete The Look
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Living Room Barefoot Armless
Living Room Torres Armless Chair
Chester Tufted Stationary Sofa
Nicolla Stationary Sofa
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Barefoot 2-Seat Sofa
Somers Power Recliner with Power Headrest
Meridian Sofa
Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
Charleston Tufted Sofa
Charleston Tufted Chair
Items We Think You Will Love..
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Leather Power Reclining Sectional
Devon Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Reclining Sectional
Thornton Leather Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Davis Fabric Power Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
"*" indicates required fields