Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
132″ (335.3 cm) SS Living Room Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests, crafted with attention to detail and elevated through Leather design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This 5 Seat Sectional from the Savion Deux collection, upholstered in rich West Saddlewood leather, offers four power recliners and six power headrests for ultimate relaxation. Its dark wood finish, paired with classic chesterfield tufting and copper-toned nail trim, enhances the luxurious look. The thoughtfully designed power reclining seats, seamlessly integrated, make this sectional a sophisticated and functional addition to any living room.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Power recline at each end seat and two armless seatsPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchr | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 716.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 763.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Leather | West Saddlewood (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-WESTSADDLEWOOD-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 132.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 704 |
| Image Role Data | {“SS435_5PC4_089_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_5PC4_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS435_5PC4_089_back_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Open”],”SS435_5PC4_089_deta |
| Weight | 704 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 132 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Complete The Look
Stroud Chair
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Woodstock 3-Seat Sofa
SS Living Room Torres Corner Wedge
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Sophia Chair
Barefoot 4-Seat Sectional
Hamilton Power Loveseat with Power Headrest
K&or leather Stationary Sofa
Items We Think You Will Love..
Devon Fabric Reclining Sectional
Thornton Leather Sectional
Davis Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Oasis Leather Sectional
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Reclining Sectional
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
"*" indicates required fields