Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
146″ (370.8 cm) A refined piece inspired by Leather design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Torres 6-Piece Sectional with power recline and power headrest offers complete support in style. The sleek silhouette features high backs, topstitch trim and a luxurious semi-aniline top-grain leather in the Sorrento Mocha color. The configuration includes a left arm chair, one stationary armless chair, two power headrest armless recliners, corner wedge and a right arm chair. Zero gravity power recline on left and right chairs and two armless chairs. Power headrests on left and right chairs and two armless chairs. Includes USB port.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Includes left arm chair, one stationary armless chair, two power headrest armless recliners, corner wedge and a right arm chairZero gravity power recline on left and right chairs and two armless chairPower headrests on left and right chairs and two armles | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 2351.46 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 665.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 118.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 70.5 |
| Height | 40.50 |
| Leather | Sorrento Mocha (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 146.00 |
| Weight | 562 |
| Image Role Data | {“SS640_6PC4_088_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS640_6PC4_088_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS640_6PC4_088_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 562 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 118 × 146 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Complete The Look
Savion Deux 3 Seat Sofa with Two Power Recliners and Three Power Headrests
SS Living Room Barefoot Corner/Arm
K&or leather Stationary Sofa
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
Somers Power Recliner with Power Headrest
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Recliner and Power Headrest
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Nicolla Stationary Chair
Charleston Tufted Sofa
Items We Think You Will Love..
Arlo Leather Power Reclining Sectional
Oasis Leather Sectional
Devon Fabric Reclining Sectional
Vail Leather Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Thornton Leather Sectional
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
"*" indicates required fields