Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
146″ (370.8 cm) SS Living Room Torres 6 Piece Sectional highlighted with Leather design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Torres 6-Piece Sectional with power recline and power headrest offers complete support in style. The sleek silhouette features high backs, topstitch trim and a luxurious semi-aniline top-grain leather in the Sorrento Mocha color. The configuration includes a left armchair, three stationary armless chairs, a corner wedge and right-arm chair, with power recline and power headrests on the left and right chairs. A USB port is also offered.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Includes left arm chair, two stationary armless chairs, one power headrest armless recliner, corner wedge and a right arm chairZero gravity power recline on left and right chairs and one armless chairPower headrests on left and right chairs and one armles | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 2351.46 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 610.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 118.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 70.5 |
| Height | 40.50 |
| Leather | Sorrento Mocha (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 146.00 |
| Weight | 512 |
| Image Role Data | {“SS640_6PC3_088_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS640_6PC3_088_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS640_6PC3_088_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 512 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 118 × 146 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Complete The Look
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Savion Deux Sofa with Power Recliners and Power Headrests
SS Living Room Torres Corner Wedge
K&or leather Stationary Sofa
Montgomery Chair
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Enveyed Stationary Chair
Keys Sofa
Chester Tufted Stationary Sofa
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Hamilton Power Loveseat with Power Headrest
Barefoot 5-Seat Sectional
Items We Think You Will Love..
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Thornton Leather Sectional
Vail Leather Sectional
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Oasis Leather Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Reclining Sectional
Arlo Leather Reclining Sectional
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
"*" indicates required fields