Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
146″ (370.8 cm) A refined piece inspired by Leather design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Torres 6-Piece Sectional with power recline and power headrest offers complete support in style. The sleek silhouette features high backs, topstitch trim and a luxurious semi-aniline top-grain leather in the Sorrento Mocha color. The configuration includes a left armchair, three stationary armless chairs, a corner wedge and right-arm chair, with power recline and power headrests on the left and right chairs. A USB port is also offered.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 |
|---|---|
| Carton Height | 2351.46 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 555.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 118.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 70.5 |
| Height | 40.50 |
| Leather | Sorrento Mocha (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 146.00 |
| Weight | 462 |
| Image Role Data | {“SS640_6PC2_088_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS640_6PC2_088_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS640_6PC2_088_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 462 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 118 × 146 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Complete The Look
Somers Power Recliner with Power Headrest
Savion Deux Sofa with Power Recliners and Power Headrests
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
SS Living Room Torres Left One Arm Power Headrest Recliner
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Exton Stationary Sofa
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Barefoot 2-Seat Sofa
Meridian Sofa
Sophia Chair
Enveyed Stationary Sofa
Woodstock 3-Seat Sofa
Items We Think You Will Love..
Davis Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Davis Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Leather Reclining Sectional
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
"*" indicates required fields