Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
118″ (299.7 cm) SS Living Room Torres 5 Piece Sectional, crafted with attention to detail and elevated through Leather design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Torres 5-Piece Sectional with power recline and power headrest offers complete support in style. The sleek silhouette features high backs, topstitch trim and a luxurious semi-aniline top-grain leather in the Sorrento Mocha color. The configuration includes power recline and power headrests on the left and right chairs. A USB port is also offered.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Includes left arm chair, one stationary armless chair, one power headrest armless recliner, corner wedge and a right arm chairZero gravity power recline on left and right chairs and one armless chairPower headrests on left and right chairs and one armless | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 2063.75 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 548.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 118.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 70.5 |
| Height | 40.50 |
| Leather | Sorrento Mocha (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-SORRENTO-MOCHA-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 118.00 |
| Weight | 463 |
| Image Role Data | {“SS640_5PC3_088_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS640_5PC3_088_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS640_5PC3_088_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 463 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 118 × 118 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Complete The Look
Savion Deux 3 Seat Sofa with Two Power Recliners and Three Power Headrests
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
SS Living Room Torres Corner Wedge
Sophia Chair
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Hamilton Power Loveseat with Power Headrest
SS Living Room Barefoot Corner/Arm
Exton Stationary Sofa
Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
Living Room Torres Armless Power Headrest Recliner
Items We Think You Will Love..
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Reclining Sectional
Arlo Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Reclining Sectional
Catalina Fabric Reclining Sectional
Thornton Leather Sectional
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
"*" indicates required fields