Holly Fabric Twin Sleeper
Welt cording highlights Holly’s silhouette from the bottom to the top of the outside arm and across the seat cushion. Tall, tapered wooden legs add visual height to Holly’s structure and complement its modern inspiration. Thin, angled arms curve upward for a fun, stylish effect. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Splendid Comfort Mattress, Memory Flex Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 31.00 |
| Carton Weight | 92 lb |
| Product Weight | 92 lb |
| Carton Volume | 31.000 |
| Carton Weight | 92.000 lb |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 50 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Holly Fabric Sleeper
Holly Fabric Sofa
Holly Fabric Ottoman
Holly Fabric Loveseat
Holly Fabric Full Sleeper
Holly Fabric Chair
Lakewood Fabric Sleeper
Preston Fabric Twin Sleeper
Main Street Fabric Full Sleeper
140-07 Seabury Twin Sleeper
Lakewood Fabric Full Sleeper
Serendipity Fabric Sleeper
Jaden Sofa With Nails
Malibu Queen Sleeper
Main Street Fabric Sleeper
Serendipity Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Thornton Fabric Full Sleeper
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!