Bryant Fabric Sofa
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushions. The arms and seat cushions are detailed with single-needle top stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 box feather (17H x 17W)2 box feather (18H x 18W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 54.76 |
| Carton Weight | 159 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Carton Volume | 54.760 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 83 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bryant |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bryant Leather Loveseat
Bryant Leather Ottoman
Bryant Leather Chair
Bryant Leather Sectional
Bryant Fabric Ottoman
Bryant Fabric Sectional
Bryant Leather Sofa
Bryant Fabric Loveseat
Bryant Fabric Chair
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!