Patterson Fabric Sofa
Prominently rolled arms and a padded front rail give Patterson its welcoming appearance. Overstuffed seat and back cushions on a large frame make it difficult to resist curling up on this piece. Fluted bun feet and optional nailhead trim add the finishing touches to Patterson.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Patterson |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 3 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 77.58 |
| Carton Weight | 192 lb |
| Product Weight | 192 lb |
| Carton Volume | 77.580 |
| Carton Weight | 192.000 lb |
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 96 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Patterson |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Patterson Fabric Loveseat
Patterson Fabric Chair
Patterson Fabric Chair
Patterson Fabric Sofa
Patterson Fabric Loveseat
Patterson Fabric Ottoman
Patterson Fabric Ottoman
David Pecan Leather Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!