Patterson Fabric Ottoman
Generous padding, fluted bun feet, and optional nailhead trim add the finishing touches to the Patterson ottoman that make it a perfect match for the Patterson chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Patterson |
|---|---|
| Features | Nailhead Trim and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.20 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Carton Volume | 9.200 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 37 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Patterson |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Patterson Fabric Loveseat
Patterson Fabric Chair
Patterson Fabric Loveseat
Patterson Fabric Sofa
Patterson Fabric Sofa
Patterson Fabric Ottoman
Patterson Fabric Chair
Jupiter Fabric Ottoman
Digby Leather Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!