Venture Fabric Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Venture has a dramatic and inspiring aesthetic with a classic rolled arm that flows into the plush, yet tailored back. A tall tapered leg adds a more contemporary element, and the refined scale makes it a practical choice for multiple living spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Venture |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 42.14 |
| Carton Weight | 121 lb |
| Product Weight | 121 lb |
| Carton Volume | 42.140 |
| Carton Weight | 121.000 lb |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 82 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Venture |
Complete The Look
Venture Fabric Ottoman
Venture Fabric Chair
Venture Fabric Loveseat
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Brett Sofa
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Venture Fabric Sofa
"*" indicates required fields