Venture Fabric Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Venture has a dramatic and inspiring aesthetic with a classic rolled arm that flows into the plush, yet tailored back. A tall tapered leg adds a more contemporary element, and the refined scale makes it a practical choice for multiple living spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Venture |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.53 |
| Carton Weight | 78 lb |
| Product Weight | 78 lb |
| Carton Volume | 19.530 |
| Carton Weight | 78.000 lb |
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Venture |
Complete The Look
Venture Fabric Loveseat
Venture Fabric Ottoman
Venture Fabric Sofa
Items We Think You Will Love..
Jupiter Brown Fabric Chair
Kingman Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Digby Leather Chair and a Half
Bradstreet Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
Brett Chair With Nails
Vail Leather Chair and a Half
Westside Leather Chair and a Half
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Cute Fabric Chair
Finley Leather Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Venture Fabric Chair
"*" indicates required fields