Bellevue King Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Looking for regal luxury in a traditional package? The search ends with the Bellevue King Panel Bed. With the rich whiskey brown finish and the eye-catching glint of a nailhead trim, the Bellevue has beautifully crafted detailing that will make you want to look closer. You’ll slumber in luxury, surrounded by the elegant, smooth traditional curves of the head and footboard, upholstered in creamy tan performance fabric. A true heirloom piece, the Bellevue brings regal luxury to last a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bellevue |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 228.640 |
| Carton Weight | 261.000 lb |
| Product Weight | 227.2 lb |
| Carton Volume | 21.190 |
| Weight | 227.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 81 × 56 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bellevue |
| Features | Fabric |
Complete The Look
Bellevue Queen Bed
Bellevue King Bed
Bellevue Dresser
Bellevue Nightstand
Bellevue Queen Bed
Bellevue Open Nightstand
Bellevue Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana California King Upholstered Poster Bed
Verona Queen Panel Bed
Americana California King Panel Bed
Plymouth Gray King Storage Bed
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Affinity Queen Upholstered Bed
Normandy King Upholstered Bed
Normandy King Upholstered Storage Bed
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Americana Queen Panel Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bellevue King Bed
"*" indicates required fields