Bellevue Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elegant yet practical, the Bellevue dresser brings utility in a graceful package. A stately silhouette in a rich whiskey brown finish, this piece will house all your apparel and bring some opulence to your organization. Each soft-close drawer brings ample space for any need, topped off with gleaming gunmetal ring pulls. Perched on a classic taper leg, the Bellevue dresser is enduring style in a functional, everyday package.
Product Details
| Collection | Bellevue |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 29.120 |
| Carton Weight | 253.000 lb |
| Product Weight | 229.2 lb |
| Carton Volume | 35.599 |
| Weight | 229.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellevue |
Complete The Look
Bellevue King Bed
Bellevue Queen Bed
Bellevue Drawer Chest
Bellevue King Bed
Bellevue Queen Bed
Bellevue Open Nightstand
Bellevue Nightstand
Items We Think You Will Love..
Americana Dresser
Americana Dresser
Archivist Bureau
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Sanctuary Dresser
Verona Dresser
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Affinity Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bellevue Dresser
"*" indicates required fields