Plymouth Gray King Storage Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Drift off to sleep in the cozy, cottage-style Plymouth Poster Storage Bed, featuring charming, paneled accents and detailed molding on the headboard and footboard. Available in King size as well as Queen and California King sizes, this bed is crafted with high-quality construction, ensuring it can be enjoyed for generations to come. The graceful, scalloped profile of the headboard and intricately carved posts make this bed a statement piece. The paneled footboard offers concealed, roomy storage for blankets, pillows or clothes, and provides a convenient place to perch while you put on your shoes. Finished in a distressed graywash highlighted by contrasting medium brown accents, the Plymouth poster bed brings warmth and character to any bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Type | Storage Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 270.000 lb |
| Product Weight | 270 lb |
| Carton Volume | 36.530 |
| Weight | 270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 99 × 82 × 69 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Square Coffee Table
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Plymouth Gray Drawer Chest
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Rectangular Dining Table
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Chairside Table
Plymouth Gray Sofa Table
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Plymouth Gray Buffet
Items We Think You Will Love..
Americana California King Upholstered Poster Bed
Americana Queen Panel Bed
Waterfall Black Queen Upholstered Bed
Normandy King Panel Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Normandy King Upholstered Bed
Normandy King Panel Storage Bed
Verona Queen Upholstered Bed
Bellevue King Bed
Bellevue King Bed
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Verona King Upholstered Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Gray King Storage Bed
"*" indicates required fields