Charleston Upholstered Seat Side Chair
Traditional dining side chair with a fabric-upholstered seat, from the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design, the Charleston Upholstered Seat Side Chair has an oyster-colored fabric seat and a cane back. The finish is Magnolia White, a color originally created from the purest limestone, used to paint the pillars, posts and fences of classic Southern homes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6750-75410-32 6750-75410-40 6750-75410-95 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 20.90 |
| Carton Width | 40.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.875 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 18.5 |
| Seat to Back Height | 18 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6750_75202_95_410_05_410_40_room”:[“Room Image 1″],”6750_75410_05_12_14_32_33_40_85012_06_80310_40_75202_95_room”:[“Room Image 2″],”6750_75410_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”], |
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Rectangle Leg Dining Table w-2-22in Leaves
Charleston Two-Door Accent Chest
Charleston Nine-Drawer Dresser
Charleston One-Drawer Accent Table
Charleston Kidney Writing Desk
Charleston Breakfast Table
Charleston Host Chair
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Headboard
Charleston Blanket Chest
Charleston Queen Sleigh Bed
Charleston King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Washington CHAIRS 30303-WE/1B24DAF4
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Owen CHAIRS 30154/52CB
Architect CHAIRS 30263B/5187
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Upholstered Seat Side Chair
"*" indicates required fields