Charleston Upholstered Side Chair
Traditional dining side chair with fabric upholstery and cane detailing on a dark wood frame. Coordinates with the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding character and charisma, the shapely Charleston Side Chair is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design. Featuring a seat and back upholstered in the Chateau Linen fabric, the chair has bronze-colored nailhead trim along the seat, and welt trim along the top and sides. The entire outside back of the chair is covered in cane. The carved cabriole legs are finished in Maraschino Cherry, using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral patterns with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and a smooth, sophisticated aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered seat and backCane outside backTack in floor glideBronze nailhead trim along seat baseWelt trimFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of na | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Carton Height | 32.25 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 25.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 21.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Fabric and Cane |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 22 |
| Seat to Back Height | 22.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 24.86 |
| Image Role Data | {“6750_75610_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_75203_00_610_85_907_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75203_00_610_85_room”:[“Room Image 2″],”6750_75207_600_610_85_room”:[“Room Image 3”],”6750 |
| Weight | 24.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Cal King Sleigh Bed
Charleston King Sleigh Bed
Casual Dining Charleston Round Pedestal Dining Table Base
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Footboard
Charleston One-Drawer Accent Table
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Footboard
Charleston Seven-Drawer Dresser
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston One-Drawer Accent Table
Charleston Two-Door Accent Chest
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Washington CHAIRS 30303-WE/1B24DAF4
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Payton CHAIRS 30103/24BP
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Upholstered Side Chair
"*" indicates required fields