Charleston Upholstered Seat Side Chair
Traditional dining side chair with a fabric-upholstered seat and green finish, from the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design, the Charleston Upholstered Seat Side Chair has an oyster-colored fabric seat and a cane back. The finish is Verdigris Green, also known as “true Charleston Green.” The color is the result of the natural patina formed when copper is exposed to air and seawater. This weathered green color represents years of Low Country heat and moisture degrading the pure pigment color, creating a truly venerable aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatCane backTack in floor glideFinish: Verdigris Green: Also known as the “true Charleston green,” Verdigris Green is the result of the natural patina formed when copper is exposed to air and seawater. This weathered green color represents years o | Yes |
|---|---|
| Finish | Verdigris Green: Also known as the “true Charleston green,” Verdigris Green is the result of the natural patina formed when copper is exposed to air and seawater. This weathered green color r |
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
| Alternate Finish Items | 6750-75410-05 6750-75410-40 6750-75410-95 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 20.90 |
| Carton Width | 40.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.875 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 18.5 |
| Seat to Back Height | 18 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Greens |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6750_10442_05_75410_32_85011_12_room”:[“Room Image 1″],”6750_75410_05_12_14_32_33_40_85012_06_80310_40_75202_95_room”:[“Room Image 2″],”6750_75410_32_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angl |
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston King Panel Bed
Charleston Round Pedestal Dining Table with 1-20in Leaf
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Rectangle Cocktail Table
Charleston Secretary
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston King Sleigh Bed
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Headboard
Charleston Bistro Table
Charleston One-Drawer Accent Table
Charleston Demilune Accent Table
Items We Think You Will Love..
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Tori CHAIRS 30124/52CB
Millwork Off-White Pair of Counter Chairs
Architect CHAIRS 30263B/5187
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Tori CHAIRS 30144B/5287
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Upholstered Seat Side Chair
"*" indicates required fields