Athens Rectangular Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Athens dining table makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. With a 24 inch butterfly leaf included, this table can comfortably accommodate eight guests, sure to be the standout at your next dinner party. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 235.000 lb |
| Product Weight | 235 lb |
| Carton Volume | 20.840 |
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 103 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
Complete The Look
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Athens Large Entertainment Base
Athens End Table
Athens Round Dining Table
Athens Buffet
Athens Entertainment Base
Items We Think You Will Love..
Lattice Brown Round Dining Table
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Amelia TABLES 50919/25+90290/P3
Amelia TABLES 52906/69+90233/P2
Normandy Rectangular Dining Table
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Waterfall Black Round Dining Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Athens Rectangular Dining Table
"*" indicates required fields