Athens Large Entertainment Base
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Athens large entertainment center makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. With a 92” top and two double-door cabinets with adjustable shelves, the Athens large entertainment center has all the storage you’ll need. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 30.000 |
| Carton Weight | 329.000 lb |
| Product Weight | 214 lb |
| Carton Volume | 42.933 |
| Carton Weight | 270.700 lb |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 92 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
Complete The Look
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Athens Buffet
Athens Round Dining Table
Athens Entertainment Base
Athens End Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Athens Rectangular Dining Table
Items We Think You Will Love..
69in Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Millwork Brown Large Entertainment Base
Entertainment Console
Entertainment Console 72in
Three Door Console
St. Armand Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Waterfall Large Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
Urban Elevation Low Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Athens Large Entertainment Base
"*" indicates required fields