Athens Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Athens buffet makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. With two double-door cabinets complete with their own drawer and adjustable shelf, the Athens buffet has all the storage you’ll need. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Features | Drawer(s) and Cable Access |
| Style | Transitional |
| Type | Buffets |
| Carton Volume | 34.624 |
| Carton Weight | 253.000 lb |
| Product Weight | 253 lb |
| Weight | 253 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
Complete The Look
Athens Entertainment Base
Athens Round Dining Table
Athens Rectangular Dining Table
Athens End Table
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Athens Large Entertainment Base
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Items We Think You Will Love..
Curata Buffet/Credenza
Brook Bay Sideboard
Affinity Server
Newport Server
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Normandy Buffet
Chatelet Bunching Curio
Waterfall Black Buffet
Americana Server
Lawson Server
Tynecastle Buffet
Treasures Buffet – Oak
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Athens Buffet
"*" indicates required fields