Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
Height-adjustable friendship table with a distressed black base and Flaky White pine-veneer top. Two 12-in. leaves add seating at counter or dining height.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Equally at home in a European Cafe or an American Bungalow, the charming Ciao Bella Friendship Table is height adjustable, so you can use it at counter height or traditional dining height. Crafted of Poplar and Hardwood Solids and Pine Veneers, a black base contrasts with a Flaky White top. Two 12-inch leaves may be extended for extra seating.
Product Details
| Two 12-inch leavesLeaves extend table from 60 to 84-inches longLeg extensions can be added or removed to allow table height to be adjusted at 30-inch dining height or 36-inch counter heightFinish: Black base, Flaky White topDistressed Finished: Rasping, c | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 5805-75206-85 |
| Carton Height | 16.25 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 206.80 |
| Carton Width | 66.75 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Material Description | Pine Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP HF-5805-FLAKY WHI-SP |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 250 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 156.2 |
| Image Role Data | {“5805_75206_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_75206_80_351_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_75206_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_75206_80_top”:[“Top Silo Image 1”],”580 |
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Ciao Bella Narrow Console
Ciao Bella Spindle Back Side Chair
Ciao Bella Spindle Back Bar Stool-Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Black
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Headboard- Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Speckled Gray
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Ciao Bella Entertainment Console
Bedroom Ciao Bella 5/0-6/6 Rail- Speckled Gray
Ciao Bella Flip-Top Console
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Rectangular Dining Table
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Lattice Brown Round Dining Table
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Curata Pub Table
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Plymouth Round Counter Table
Athens Rectangular Dining Table
Amelia TABLES 52906/25+91048
Amelia TABLES 52905/69+90235/P2
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
"*" indicates required fields