Normandy Rectangular Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple geometry creates a look of timeless elegance with the Normandy rectangular dining table. Inspired by European architecture, this table offers a minimalist silhouette featuring a curved trestle base in an inviting, warm driftwood finish. Crafted with sustainability in mind, the Normandy table is comprised of FSC-certified wood with a scratch-resistant finish for added durability. Comfortably seating up to eight people, this table can be paired with coordinating chairs for a harmonized look.
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 20.144 |
| Carton Weight | 215.000 lb |
| Product Weight | 100 lb |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 100 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Normandy |
Complete The Look
Normandy Queen Panel Bed
Normandy Nightstand
Normandy King Upholstered Bed
Normandy Buffet
Normandy Drawer Chest
Normandy Square Coffee Table
Normandy Queen Upholstered Bed
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Normandy King Panel Bed
Normandy King Panel Storage Bed
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Plymouth Pedestal Dining Table
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Amelia TABLES 52906/25+91048
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Athens Rectangular Dining Table
Amelia TABLES 52906/69+90233/P2
Plymouth Round Counter Table
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Amelia TABLES 50919/25+90290/P3
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Normandy Rectangular Dining Table
"*" indicates required fields