Normandy Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple geometry creates a look of timeless elegance with the Normandy buffet. Inspired by European architecture, this buffet offers a minimalist silhouette featuring an inviting, warm driftwood finish and gunmetal hardware. Crafted with sustainability in mind, the Normandy buffet is comprised of FSC-certified wood with a scratch-resistant finish for added durability. Adjustable shelves, including wine bottle storage shelves, sit behind four arched glass doors that are bound to be a conversation starter.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Features | Storage |
| Style | Transitional |
| Type | Buffets |
| Carton Volume | 27.536 |
| Carton Weight | 204.000 lb |
| Product Weight | 50 lb |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Normandy |
Complete The Look
Normandy Queen Upholstered Bed
Normandy Rectangular Dining Table
Normandy King Panel Bed
Normandy Square Coffee Table
Normandy King Panel Storage Bed
Normandy Queen Upholstered Storage Bed
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Normandy King Upholstered Bed
Normandy Dresser
Normandy Queen Panel Bed
Normandy Drawer Chest
Normandy King Upholstered Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Newport Server
Farmhouse Server
Rhapsody Bunching Curio
Tynecastle Buffet
Affinity Server
Americana Four-Door Buffet
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Americana Pie Chest
Leesburg Display Cabinet
Summerville Server
Americana Server
Waterfall Black Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Normandy Buffet
"*" indicates required fields