Retreat Etagere
40″ (101.6 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers, Tempered Glass, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tranquil, tropical resort destinations, the Retreat Etagere will help you create a peaceful setting in your home. Featuring four fixed wood-framed tempered glass shelves, the etagere is crafted of Oak Veneers finished in the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| 2nd Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| 3rd Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| 4th Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| Carton Height | 91.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 172.00 |
| Carton Width | 44.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Count | 4 |
| Glass Insert Dimensions | 35W x 13.5D x .25TH |
| Glass Insert Weight Capacity | 50 lbs |
| Height | 82.75 |
| Material Description | Oak Veneers, Tempered Glass |
| Number of Shelves | 4 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 40.00 |
| Weight | 132 |
| Image Role Data | {“6950_10443_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_10443_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_10443_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 82.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Landscape Mirror
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Retreat Buffet
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Retreat Round Side Table
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Retreat Console Table
Items We Think You Will Love..
Burnham Bookcase
Brookhaven Open Bookcase
Telluride Bookcase Hutch
Brookhaven Tall Bookcase
Tynecastle Bunching Bookcase
Telluride Bookcase Base
Bookcase
Farmhouse Leaning Bookcase
East End Accent Bookcase
Curata Bunching Bookcase
Sundance Entertainment Pier
East End Accent Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Etagere
"*" indicates required fields