Retreat Pole Rattan Bookcase
33″ (83.8 cm) Home Office Retreat Pole Rattan Bookcase, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers and Rope.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a tropical retreat-inspired vibe and laid-back style, the Retreat Pole Rattan Bookcase is crafted of Oak Veneers featuring a Bamboo motif and rope accents for an organic appeal. Finished on all sides with five fixed shelves, the bookcase is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-10445-99 |
| Carton Height | 85.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 37.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 81.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Rope |
| Number of Shelves | 5 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 33.00 |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6950_10445_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_10445_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 33 × 81.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Footboard
Bedroom Retreat 5/0-6/6 Rails
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Retreat Pole Rattan End Table
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Landscape Mirror
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Pole Rattan Upholstered Poster Headboard
Retreat Three-Drawer Nightstand
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat King Upholstered Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Etagere
Sundance Etagere
Surfrider Entertainment Pier
Curata Bunching Bookcase
Commerce & Market Etagere
Tynecastle Bunching Bookcase
Sundance Entertainment Pier
Rustic Glam Bookcase
Bookcase
Trellis Lane Accent Bookcase
Farmhouse Leaning Bookcase
Burnham Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Pole Rattan Bookcase
"*" indicates required fields