Retreat Round Cocktail Table
42 1/4″ (107.3 cm) Living Room Retreat Round Cocktail Table, crafted with attention to detail and elevated through Wood, Resin, Travertine Stone Veneers and Casters.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Earthy, organic and chic, the Retreat Round Cocktail Table is rope-wrapped with a Travertine Stone Veneer top. The Travertine Veneer features brown, beige, gray and cream colors, and the rope wrapping is brown. On casters for easy mobility.
Product Details
| Carton Height | 22.50 |
|---|---|
| Carton Length | 46.00 |
| Carton Weight | 216.48 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 42.25 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 18.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Wood, Resin, Travertine Stone Veneers and Casters |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 36.5W x 36.5D x 1.5TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.25 |
| Weight | 173.36 |
| Image Role Data | {“6950_80111_80_CC291_499_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_80111_451_80_CC291_499_room”:[“Room Image 1″],”6950_80111_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80111_80_top”:[“Top Si |
| Weight | 173.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 42.25 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Pole Rattan Console
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Upholstered Panel Headboard
Retreat Buffet
Retreat Stool
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Round Side Table
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Pole Rattan Sideboard
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Square Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Melody White Round Coffee Table with Casters
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Lake House Cocktail Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Round Cocktail Table
"*" indicates required fields