Retreat Split Rattan Wardrobe
44″ (111.8 cm) Bedroom Retreat Split Rattan Wardrobe incorporating Oak and Maple Veneers with Resin to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tactile and textured in a tranquil modern design, the Retreat Split Rattan Wardrobe is a striking focal point piece. The carved resin door fronts feature a reeded design, accented by a custom large round pull in a soft pewter color. The case is crafted of Oak and Maple Veneers and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns in the wood veneer. The doors have magnetic door catches, and behind the doors are two adjustable shelves, one removable clothing rod, four self-closing drawers. The top drawer has a removable felt liner and jewelry tray.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with roller catchesTwo adjustable shelvesOne removable clothing rodFour self-closing drawersTop drawer has a removable felt liner and jewelry trayCarved resin door fronts in a reeded designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the uniq | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 37W x 13.5D x 2.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 13.5H |
| 2nd Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 14.5H |
| Alternate Finish Items | 6950-90013-99 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 88.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 344.00 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 84.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Resin |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 44.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 42.25W x 17.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6950_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90013_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90013_80_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Dovetailed Drawers | No |
| Full Extension Drawers | No |
| Metal Distressing | No |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 44 × 84 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Complete The Look
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Bedroom Retreat 6/0-6/6 Cane Panel Headboard
Retreat Cane Back Arm Chair
Bedroom Retreat 5/0 Upholstered Panel Footboard
Casual Dining Retreat Pole Rattan Round Dining Table Top
Bedroom Retreat 6/6 Cane Panel Rails
Items We Think You Will Love..
Verona Dresser
Plymouth Gray Dresser
Normandy Dresser
Ciao Bella Wardrobe
Americana Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Affinity Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Leesburg Dresser
Leesburg Bureau
Ludwig Brown Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Retreat Split Rattan Wardrobe
"*" indicates required fields